1 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32mm Roof Prism Binocular, Green, 38005
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32 Binocular, Green, Grey
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32mm Roof Prism Binocular, Green, 38005
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSONN35-38005
MPN: 38005
UPC: 5054492380053
List: $399.00Save 10%
$359.99
SP Bucks$7.20
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32mm Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32mm Roof Prism Binoculars is part of our big selection of Hawke Sport Optics Optics. Make sure you explore the complete line of Binoculars from Hawke Sport Optics which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 405 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 540 g |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy Chassis |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Dielectric coatings designed to increase light reflectivity
- Fully multi-coated optics produce sharp images
- Focus knob with 1.5 turn - close focus 6.6 ft
- High resolution phase corrected BAK-4 porro prisms
- Water repellent coating on objective lens
- Lightweight rubber coated magnesium alloy chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Replaceable twist-up eyecups with position stops
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Harness Adaptors
- Lens Covers