1 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek, 9-27x56mm, Porro, Spotting Scope, Green, 55210
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek, 9-27x56mm, Porro, Spotting Scope, Green, 55210
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek, 9-27x56mm, Porro, Spotting Scope, Green, 55210
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 56 mm
- Eye Relief:
- 0.7 in
- Exit Pupil:
- 0.08 - 0.24 in
- Field of View, Linear:
- 108 - 234 ft at 1000 yds, 234 - 108 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 4.5 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 8.2 ft
- Length:
- 7.6 in
- Weight:
- 20.3 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-NT92456-55210
MPN: 55210
UPC: 5054492552108
List: $319.00Save $29.01
$289.99
SP Bucks$5.80
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope
Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope belongs to our massive collection of Hawke Sport Optics Optics. Remember to take a look at the entire line of Optics from Hawke Sport Optics which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 9 - 27 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Exit Pupil: | 0.08 - 0.24 in |
| Field of View, Linear: | 234 - 108 ft at 1000 yds, 108 - 234 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7.6 in |
| Weight: | 20.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope
- Ultra compact and lightweight construction
- Fully multi-coated optics produce sharp images
- Close focus see detail from 8.2ft
- BAK-4 porro prisms for intense color and contrast
- Barrel focusing ring to achieve ultra fine focusing
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cup
- Tripod attachment point
- Nitrogen purged water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope
- Zoom Eyepiece
- Scope Cover
- Lens Caps