02:06
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Sig Sauer KILO5K
1 of 6 images
SIG SAUER KILO5K 7x25 mm Laser Rangefinder Monocular, Ranger Green, SOK5K705
2 of 6 images
SIG SAUER KILO5K 7x25 mm Laser Rangefinder Monocular, Ranger Green, SOK5K705
3 of 6 images
SIG SAUER KILO5K 7x25 mm Laser Rangefinder Monocular, Ranger Green, SOK5K705
4 of 6 images
SIG SAUER KILO5K 7x25 mm Laser Rangefinder Monocular, Ranger Green, SOK5K705
5 of 6 images
SIG SAUER KILO5K 7x25 mm Laser Rangefinder Monocular, Ranger Green, SOK5K705
6 of 6 images
SIG SAUER KILO5K 7x25 mm Laser Rangefinder Monocular, Ranger Green, SOK5K705
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Ranger Green
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: SD9-RF-KL5KRF-SOK5K705
MPN: SOK5K705
UPC: 798681628025
List: $779.99Save 10%
$699.99
SP Bucks$14.00
Product Info for SIG SAUER KILO5K 7x25 Laser Rangefinder Monocular
SIG SAUER KILO5K 7x25 Laser Rangefinder Monocular belongs to our large variety of Sig Sauer Optics. Be sure to look at entire collection of Rangefinders from SIG SAUER which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for SIG SAUER KILO5K 7x25 Laser Rangefinder Monocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Angle: | 6.78 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 5000 yds |
| Weight: | 7.5 oz |
| Width: | 1.3 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 4.4 in |
| Color: | Ranger Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Laser Divergence: | 1.3 MRAD |
| Optical Coating: | LensArmor |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Condition: | New |
| Height: | 3 in |
Features of SIG SAUER KILO5K 7x25 Laser Rangefinder Monocular
- Gen II Lightwave DSP Ranging Engine With Extended Range (XR) Mode
- Onboard Environmental Sensors for Real-time Ballistic Calculations
- Drop Remote Waypoints With Basemap App
- Applied Ballistics Ultralite With Complete AB Bullet Database, Up to 25 Custom Bullet Profiles and 8 Onboard Ballistic Group
- BDX 2.0 Enabled With Low Energy, Long Range Bluetooth
Package Contents:
- SIG SAUER KILO5K 7x25 Laser Rangefinder Monocular
- Carry pouch
- Lanyard