1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm Roof Prism Binoculars, Blue, 36500
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Blue, 36500
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm Roof Prism Binoculars, Blue, 36500
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $339.00Save 20%
$269.99
SP Bucks$5.40
List: $369.00Save $29.01
$339.99
SP Bucks$34.00
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm Roof Prism Binoculars belongs to our big collection of Hawke Sport Optics Optics. Remember to explore the full selection of Binoculars from Hawke Sport Optics which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.67 in |
| Exit Pupil: | 0.18 in |
| Field of View, Linear: | 435 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.3 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 6.5 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 19.2 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.8 in |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm Roof Prism Binoculars
- 7x magnification
- perfect for marine applications
- Extra-low dispersion (ED) glass
- Fully multi-coated lenses
- Phase corrected BAK-4 prisms
- Waterproof and fog proof
- Precision focus control
- Twist-up eyepieces
- Stay-on lens covers
- Protective carry case.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x32mm Roof Prism Binoculars
- Floating Neck Strap
- Standard Neck Strap
- Protective Carry
- Storage Case
- Soft Carry Pouch
- Lens Cloth w/ Holder
- Carry Case Strap
- Stay-on Lens Objective Covers
- Ocular Lens Covers