00:55
02:27
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Razor HD 4000 Laser Rangefinder
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Razor HD 4000 Rangefinder - Target and Ranging Modes
1 of 7 images
Vortex Razor 4000 Laser Rangefinder, 7x25mm, 4000 yds, Green, Green, LRF-250
2 of 7 images
Vortex Razor 4000 Laser Rangefinder, 7x25mm, 4000 yds, Green, Green, LRF-250
3 of 7 images
Vortex Razor 4000 Laser Rangefinder, 7x25mm, 4000 yds, Green, Green, LRF-250
4 of 7 images
Vortex Razor 4000 Laser Rangefinder, 7x25mm, 4000 yds, Green, Green, LRF-250
5 of 7 images
Vortex Razor 4000 Laser Rangefinder, 7x25mm, 4000 yds, Green, LRF-250
6 of 7 images
Vortex Razor 4000 Laser Rangefinder, 7x25mm, 4000 yds, Green, Green, LRF-250
7 of 7 images
Vortex Razor 4000 Laser Rangefinder, 7x25mm, 4000 yds, Green, Green, LRF-250
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Measurement System:
- Imperial, Meters, Metric, Yards
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: VX-RF-RAZOR4000-LRF-250
MPN: LRF-250
UPC: 875874009554
On Sale
List: $729.99Save 45%
$399.49
SP Bucks$7.99
Product Info for Vortex Razor HD 4000 7x25mm Laser Rangefinder
Vortex Razor HD 4000 7x25mm Laser Rangefinder belongs to our big variety of Vortex Optics. Make sure to browse the full line of Rangefinders from Vortex that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Razor HD 4000 7x25mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 16 - 19 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 9.9 oz |
| Width: | 1.34 in |
| Measurement System: | Imperial, Metric, Meters, Yards |
| Length: | 4.49 in |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 9 ft |
| Minimum Range: | 5 ft |
| Battery Life: | 4000 ranging cycles |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 1.3 - 1.6 mm |
| Operating Temperature: | -4 - 140 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | 2 - 2 dpt |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |
| Condition: | New |
| Twilight Factor: | 13.23 |
| Accuracy: | 2 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Razor HD 4000 7x25mm Laser Rangefinder
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- ArmorTek. Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Razor HD 4000 7x25mm Laser Rangefinder
- Carrying case
- Lens cloth
- Hex wrench
- CR2 battery