00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Hawke Sport Optics Endurance Laser Range Finders
1 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder, Black, 41211
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder, Black, 41211
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder, Black, 41211
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder, Black, 41211
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
Code: 67-RF-HSONN40-41211
MPN: 41211
UPC: 5054492412112
List: $249.00Save 32%
$169.49
SP Bucks$3.39
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder
Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder is part of our larger collection of Hawke Sport Optics Optics. Make sure to look into the complete selection of Rangefinders from Hawke Sport Optics that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 90 degrees |
| Field of View, Linear: | 420 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 1094 yds |
| Weight: | 141 g |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder
- Fully multi-coated optical system BK-7 prisms.
- High light transmission with true color optics.
- Ergonomically designed to fit in your hand.
- 6x magnification and an adjustable diopter.
- OLED display with red illuminated icons.
- Standard/Horizontal Distance/Angle/Rain/Hunt modes - accurate to +/- 1m.
- Lightweight and compact construction.
- Auto shut off battery save feature.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 1000 Laser Range Finder
- Carry Case
- Wrist Strap