00:26
02:22
10:22
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Vortex High Country II Aluminum Tripod Kit Unboxing
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Vortex High Country II Aluminum Tripod Kit Overview
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Vortex 2021 Tripod Kits FAQ
1 of 6 images
Vortex High Country II Tripod Kit, Black, 5x5x26.25, TR-HCY
2 of 6 images
Vortex High Country II Tripod Kit, Black, 5x5x26.25, TR-HCY
3 of 6 images
Vortex High Country II Tripod Kit, Black, 5x5x26.25, TR-HCY
4 of 6 images
Vortex High Country II Tripod Kit, Black, 5x5x26.25, TR-HCY
5 of 6 images
Vortex High Country II Tripod Kit, Black, 5x5x26.25, TR-HCY
6 of 6 images
Vortex High Country II Tripod Kit, Black, 5x5x26.25, TR-HCY
Tap Tap to Zoom
Documents
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Show In Stock Only
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Color
All
Condition
All
Included Accessories
All
Search
List: $299.99Save 48%
$155.99
List: $299.99Save 40%
$179.49
SP Bucks$3.59
Product Info for Vortex High Country II Tripod Kit
Vortex High Country II Tripod Kit belongs to our larger collection of Vortex Camera Accessories. Don't forget to explore the complete line of Tripods from Vortex which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex High Country II Tripod Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Weight Capacity: | 22 lb |
| Tripod Closed Length: | 11.3 in |
| Length: | 8.3 in |
| Height: | 11.3 - 62.5 in |
| Height Range: | 11.3 - 62.5 in |
| Weight: | 4 lb |
| Max Weight Capacity: | 22 lbs |
| Attachment Type: | Arca |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex High Country II Tripod Kit
- 22 lb. Load Capacity. Perfect for large binoculars and spotting scopes.
- Aluminum Leg Construction. Excellent balance of packability and durability.
- 2-Way Pan Head. Provides simple, intuitive controls and full range of motion.
- Arca-Swiss Head Mount. Compatibility across a broad range of mounting options.
- Three Leg Sections. For strength and stability.
- 3-Angle Leg Pivot Locks. Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up.
- Counterweight Hook. Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions.
- Flip Lever Leg Locks. Ensure a solid hold.
- Rubber Feet. Provide solid footing on slick surfaces.
Package Contents:
- Vortex High Country II Tripod Kit
- Quick-Release Plate with 1/4"-20 Thread
- Rubber Packing Strap
- Detachable Counterweight Hook
- Carrying Case
- 2.5mm Hex Wrench
- 1.3mm Hex Wrench