1 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
2 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
3 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
4 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
5 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
6 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
7 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
8 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
9 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
10 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
11 of 11 images
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set, Black, SA-403CX+MH-60X
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
21% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 30.91 in
- Height Range:
- 8.35 - 63.14 in, 212 - 1604 mm
- Max Weight Capacity:
- 50 kg, 110.23 lbs
Code: 63P-TR-G6Y-SA-403CX-MH-60X
MPN: SA-403CX+MH-60X
UPC: 6940828312319
21% Bonus Bucks
$799.00
SP Bucks$167.79
Product Info for Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set
Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set belongs to our large selection of Leofoto Camera Accessories. You should take a look at the complete selection of Tripods from Leofoto that we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 30.91 in |
| Height Range: | 212 - 1604 mm, 8.35 - 63.14 in |
| Weight: | 2.99 kg, 6.59 lb |
| Max Weight Capacity: | 110.23 lbs, 50 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-403CX/MH-X Outdoors Tripod w/ Dynamic Ball Head Set