05:19
05:00
08:26
00:28
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Vortex Crossfire HD 1400 Overview
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Vortex Crossfire HD 1400 vs Impact 1000
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Vortex Crossfire HD vs Diamondback HD 2000 vs Viper HD 3000 vs Razor HD 4000 FAQ
00:00
/
-00:33
4 of 4 videos
Vortex Crossfire HD 1400 Unboxing
1 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
2 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
3 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
4 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
5 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
6 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
7 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
8 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
9 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
10 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
11 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
12 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
13 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
14 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
15 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
16 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
17 of 17 images
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-CF1400
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green/Black
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: VX-RF-HD1400-LRF-CF1400
MPN: LRF-CF1400
UPC: 843829107228
List: $289.99Save 36%
$185.49
SP Bucks$3.71
Product Info for Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder
Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder belongs to our big variety of Vortex Optics. Don't forget to check out the entire collection of Rangefinders from Vortex that we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 5 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Maximum Range: | 1400 yds |
| Weight: | 4.8 oz |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 4 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Included Accessories: | Standard |
| Optical Coating: | XR |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | 1 yds |
Features of Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- ArmorTek. Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 1400 5x21mm Laser Rangefinder
- Soft Carry Case
- Wrist Lanyard
- Bungee Cord Lanyard
- Lens Cloth
- Hook and Loop Harness Attachment
- CR2 Battery