1 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars, Green, 35100
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars, Green, 35100
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars, Green, 35100
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-35100-35100
MPN: 35100
UPC: 5054492351008
List: $209.00Save $19.01
$189.99
SP Bucks$3.80
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars
Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars is part of our large variety of Hawke Sport Optics Optics. Be sure to have a look at the complete selection of Binoculars from Hawke Sport Optics which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 388 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.4 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 18.4 oz |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Lightweight polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Ultra-modern top hinge design
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated mid-size chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Waterproof
- fog proof and nitrogen purged.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers