1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm, Porro, Spotting Scope, Green, 51100
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm, Porro, Spotting Scope, Green, 51100
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm, Porro, Spotting Scope, Green, 51100
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 13 - 18 mm
- Exit Pupil:
- 0.5 - 0.7 in
- Field of View, Linear:
- 51 - 114 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.2 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 23 ft
- Length:
- 13.8 in
- Weight:
- 28 oz
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-HKSS-51100
MPN: 51100
UPC: 5054492511006
List: $209.00Save $19.01
$189.99
SP Bucks$3.80
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope
Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope is part of our massive collection of Hawke Sport Optics Optics. You should look at full range of Optics from Hawke Sport Optics that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 13 - 18 mm |
| Exit Pupil: | 0.5 - 0.7 in |
| Field of View, Linear: | 51 - 114 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 23 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 13.8 in |
| Weight: | 28 oz |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Close focus - see detail from 23ft/7m.
- BK-7 porro prisms for intense color and contrast.
- Stay-on soft scope cover for maximum protection.
- Fold down eye cup and pull out sunshade.
- Supplied with adjustable mini tripod.
- Digi-scope compatible for use with your camera.
- Nitrogen purged water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope
- Hard Case
- Mini Tripod
- Scope Cover
- Lens Caps