1 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
2 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
3 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
4 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
5 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
6 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate Tripod 3, OD Green, OD Green/ Gunmetal Gray, FBTElevate3
7 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
8 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
9 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
10 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
11 of 11 images
FatBoy Tripods Elevate 3 Section Tripod, OD Black, Standard, FBTELEVATE3
Tap Tap to Zoom
- Color:
- OD Black
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon Fiber/Aluminum, Rubber
- Weight Capacity:
- 150 lb
- Tripod Closed Length:
- 28.5 in, 55 in
- Length:
- 6 in
- Height:
- 28.5 in
- Height Range:
- 28.5 - 71.5 in
Code: 5Z7-TR-KKJI-FBTELEVATE3
MPN: FBTELEVATE3
UPC: 850052023027
List: $750.00Save 10%
$675.00
SP Bucks$13.50
Product Info for FatBoy Tripods Elevate Tripod 3
FatBoy Tripods Elevate Tripod 3 belongs to our big variety of FatBoy Tripods Camera Accessories. You should definitely look at entire range of Tripods from FatBoy Tripods that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for FatBoy Tripods Elevate Tripod 3:
| Manufacturer: | FatBoy Tripods |
| Color: | OD Black |
| Tripod & Bipod Material: | Rubber, Carbon Fiber/Aluminum |
| Weight Capacity: | 150 lb |
| Tripod Closed Length: | 28.5 in, 55 in |
| Length: | 6 in |
| Height: | 28.5 in |
| Height Range: | 28.5 - 71.5 in |
| Weight: | 5.14 lb |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber, Aluminum |
Features of FatBoy Tripods Elevate Tripod 3
- Spikes located in feet
- Adjustable leg sections
- Bubble level in apex
- Rubber leg locks
- Non-crossing legs
Package Contents:
- FatBoy Tripods Elevate Tripod 3
- Carrying Bag