1 of 3 images
Browning Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent 74771
2 of 3 images
Browning Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent 74771
3 of 3 images
Browning Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent 74771
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Browning Camping Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent has been discontinued by Browning Camping and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camping Gear, Tents yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Browning Camping Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent
Browning Camping Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent is part of our greater collection of Browning Camping Camping Gear. You should look at complete range of Tents from Browning Camping that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Browning Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent:
| Base Size: | 8x9ft |
| Center Height: | 6ft |
| Vestibule Depth: | 40in |
| Tent Area: | 72 sq. ft. |
| Vestibule Area: | 35 sq. ft. |
| Tent and Fly Weight: | 17 lb. 15 oz. |
| Total Weight: | 19 lbs. 14 oz. |
| Packed Size: | 9x27in |
| Pole Diameter: | 19mm |
| Color: | Grey/Gold |
| Style: | Two-pole rectangular dome |
| Use Rating: | 4 Season |
| Sleeps: | 4 comfortably |
| Fly material: | 75D, 210T, Polyester, 2000mm Multi-pass Urethane coating |
| Floor material: | 210D 110T Nylon Oxford, 2000mm Multi-pass Urethane coating |
| Walls material: | 75D, 185T, Polyester |
| Mesh material: | Nylon No See-um Mesh, 40D |
Features of Browning Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent:
- Free Standing 2 Pole Design with Aluminum Poles
- 210D 110T Nylon Oxford Floor with 2000mm Coating
- 75D 210T Polyester Fly resists UV damage and stays taut
- Factory Sealed Fly and Floor Seams give best weather protection
- Extra Large #10 Zippers on Doors and Vestibules
- Easy Assembly with Pole Clips that quickly snap over the tent poles
- Full Coverage Fly offers maximum protection
- Straight Side Walls Allow More Room for Cots
- Extra Guy-outs on Fly to stabilize the tent in bad weather
- Two Large Vestibules with Double Zippers make a great storage area
- Weatherproof Fly Buckles to tent for maximum adjustability and protection
- Mesh Roof Vents increase ventilation and allow star gazing
- Easy Entry and Great Ventilation with 2 Doors (both with zippered mesh windows)
Package Contents:
- Browning Camping Glacier 4 - Aluminum - Grey-Gold Tent















































































































