1 of 6 images
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Black, EDC2-DFT-BK
2 of 6 images
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Black, EDC2-DFT-BK
3 of 6 images
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Black, EDC2-DFT-BK
4 of 6 images
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Black, EDC2-DFT-BK
5 of 6 images
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Tan, EDC2-DFT-TN
6 of 6 images
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Flashlight Dual-Output High-Candela LED Flashlight, Hard Anodized, Tan, EDC2-DFT-TN
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $319.00
Add to Cart for Your Special Price
SP Bucks$4.99
List: $349.00
Add to Cart for Your Special Price
SP Bucks$6.00
Product Info for SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight
SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight is part of our big variety of SureFire Lights. You should take a look at the complete selection of Lights from SureFire which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 700 lumens |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.258 in |
| Bezel Diameter: | 1.258 in |
| Length: | 4.76 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | 1-18650 Battery |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight
- Far reaching candela in the palm of your hand
- Tightly focused, high penetration beam pattern
- Minimal light bounce when shooting around baracades
Package Contents:
- SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight