1 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Black Forest/Dill/Woodthrush, 35432526BKF
2 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
3 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Black Forest/Dill/Woodthrush, 35432526BKF
4 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Black Forest/Dill/Woodthrush, 35432526BKF
5 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Black Forest/Dill/Woodthrush, 35432526BKF
6 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Black Forest/Dill/Woodthrush, 35432526BKF
7 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Black Forest/Dill/Woodthrush, 35432526BKF
8 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Black Forest/Dill/Woodthrush, 35432526BKF
9 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
10 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
11 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
12 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
13 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
14 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
15 of 15 images
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag, Midnight Navy/Woodthrush/Gingerbread, 35432426MNV
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
$89.95
SP Bucks$10.79
$109.95
SP Bucks$19.79
Product Info for Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag
Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag is part of our large variety of Kelty Camping Gear. You should check out the full range of Camping Gear from Kelty which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Kelty |
| Temperature Rating: | 20 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | Polyester |
| Gender: | Unisex |
| Shoulder Girth: | 80 in |
| Hip Girth: | 80 in |
| Weight: | 5.8 lb |
| Age Group: | Adults |
| Height: | 10.5 in |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Width: | 10.5 in |
| Depth/Thickness: | 16.5 in |
Features of Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag
- Oversized fit is roomier than traditional bags
- Two-way zipper can zip together with another Solstice sleeping bag to form a double bag
- Internal pocket keeps your headlamp, phone, or keys easily accessible and organized
- Warm and compressible ThermaPro Eco Insulation is 100% recycled
- Draft tube helps prevent cold spots and anti-snag webbing allows for easy zipping
- Soft, recycled 50D polyester liner and shell with PFAS-Free DWR
- Cord at top of bag cinches and locks to allow you to seal out the cold on extra chilly nights
- Offset quilt construction works to eliminate cold spots
- Comfort Level per ASTM F1720 testing and use of an 8-hour sleep model
Package Contents:
- Kelty Solstice 20 Deg Sleeping Bag
- Stuff sack