1 of 7 images
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
2 of 7 images
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
3 of 7 images
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
4 of 7 images
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
5 of 7 images
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
6 of 7 images
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
7 of 7 images
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
Tap Tap to Zoom
Documents
Show In Stock Only
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $167.94Save 17%
$139.95
SP Bucks$2.80
List: $167.94Save 17%
$139.95
SP Bucks$2.80
Product Info for Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight belongs to our larger collection of Olight Lights. Make sure you look into the complete range of Lights from Olight that we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 1250 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 262 yds |
| Size: | Compact |
| Diameter: | 1.14 in |
| Bezel Diameter: | 1.14 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | TIR |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 4.55 in |
| Width: | 1.01 in |
| Height: | 1.14 in |
| Weight: | 6.21 oz |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Impact Resistant, Yes, Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18500 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- 1250 lumen max output with a throw of 262 yards
- Picatinny and m-lok rail mount compatible
- Rechargeable with included 18500 battery
- Built-in locking plate to quickly attach and detach to mount
- Easy magnetic charging
Package Contents:
- Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- Odin Mini Flashlight
- 2040mAh 3.6V 18500 Rechargeable Lithium Battery
- MCC3 Magnetic Charging Cable
- Magnetic Remote Switch
- M-LOK Rail Mount
- M-LOK Nut x2
- M-LOK Socket Scew x2
- H3.0 Allen Wrench
- Self-locking band x2
- User Manual