1 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
2 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
3 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
4 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
5 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
6 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
7 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
8 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
9 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
10 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
11 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Tangelo, 3 Person, TCSUL3TGO25
12 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
13 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
14 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
15 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
16 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
17 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
18 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
19 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
20 of 20 images
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent, Lichen Green, 3 Person, TCSUL3LCN25
Tap Tap to Zoom
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
4 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Color
All
Condition
All
Search
$609.49
$609.49
$649.95
SP Bucks$149.49
$649.95
SP Bucks$149.49
Product Info for Big Agnes Copper Spur UL3 Tent
Big Agnes Copper Spur UL3 Tent is part of our greater variety of Big Agnes Camping Gear. Don't forget to take a look at the full variety of Tents from Big Agnes that we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Big Agnes Copper Spur UL3 Tent:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Packed Size: | 21x5 in |
| Minimum Weight: | 2.68 lb |
| Weight: | 3.8 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 3-Person |
| Body Material: | Nylon Mesh |
| Floor Material: | Nylon Ripstop |
| Rain Fly Material: | Nylon Ripstop |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 90 in |
| Max Length: | 90 in |
| Internal Width: | 62 - 70 in |
| Max Width: | 70 in |
| Internal Height: | 43 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Floor Area: | 41 sq. ft |
| Doors: | 2 |
Features of Big Agnes Copper Spur UL3 Tent
- Big Agnes strongest and most durable HyperBead fabric technology in our UL tent line. Engineered to perform season after season.
- Proprietary HyperBead fabric is 6% lighter, 25% more waterproof and 50% stronger than traditional fabrics, without added water repellent chemicals
- EZ Pack Stuff Sack with large length-wise opening and compression closure makes packing up simple and easy
- High volume, freestanding architecture provides generous livable space and stability - no need to stake out corners for a full pitch
- Large, easy egress door design featuring dry entry/exit vestibules to keep gear dry
- Side entry, single-door design features a door and generous vestibule on one side of the tent
- Expanded coverage with awning-style doors that can be supported with trekking poles (sold separately) or included extra guylines
- Oversized, 3D bin pocket provides massive, off-the-floor storage, ceiling and side pockets provide additional organization
- Increased airflow with Low Vent capability on the vestibule doors and a high vent on fly, combined with double sliders on the vestibule zippers for venting from the top or bottom
- TipLok Tent Buckle provides secure pole-tip capture, rainfly attachment, tensioner, and stake-out loop
- Easy to use injection molded cross pole socket makes setup a breeze
- Quick Stash door keeper on tent body makes stowing unzipped door quick and easy
- Attach gear lofts, accessories and mtnGLO Tent and Camp Lights with multiple interior loops
- Pre-cut reflective guylines and reflective webbing shine in the light of a headlamp, helping prevent tripping
Package Contents:
- Big Agnes Copper Spur UL3 Tent