1 of 4 images
Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal, 4893918
2 of 4 images
Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal, 4893918
3 of 4 images
Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal, 4893918
4 of 4 images
Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag, Charcoal, 4893918
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal
- Bag Size:
- Long
- Temperature Rating:
- -30 Celsius
- Zipper Type:
- Right
- Condition:
- New
Code: 4HT-SI-AG35-4893918
MPN: 4893918
UPC: 703438489187
$249.99
SP Bucks$5.00
Product Info for Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag
Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag belongs to our large variety of Browning Camping Camping Gear. Make sure to take a look at the entire selection of Camping Gear from Browning Camping that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal |
| Bag Size: | Long |
| Temperature Rating: | -30 Celsius |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | 100% Cotton Flannel |
| Insulation: | TechLoft |
| Gender: | Unisex |
| Foot Girth: | 92 in |
| Weight: | 15 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Heavy-duty cotton canvas |
| Warmth Rating: | -30 |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Foot Girth | 92 in |
Features of Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag
- Oversized hooded rectangle
- TechLoft Silver insulation
- Two-layer construction
- #10 separating zippers
- Insulated chest and zipper baffles
- Heavy-duty cotton canvas outer fabric
- 100% cotton flannel liner
- Roll-up straps
Package Contents:
- Browning Camping Klondike -30 Degrees Sleeping Bag