Dark Energy PXL100BKHV POSEIDON XL BLK/ORNG
2 of 12 images
3 of 12 images
4 of 12 images
5 of 12 images
6 of 12 images
7 of 12 images
8 of 12 images
9 of 12 images
10 of 12 images
11 of 12 images
12 of 12 images
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Color:
- Black/Orange
Code: 2IY-PWR-PXL100BKHV-PXL100BKHV
MPN: PXL100BKHV
UPC: 860013143305
Product Info for Dark Energy Poseidon XL Powerbank
Specifications for Dark Energy Poseidon XL Powerbank:
| Manufacturer: | Dark Energy |
| Weight: | 2.5 lb |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Color: | Black/Orange |
| Height: | 8.35 in |
| Depth/Thickness: | 1.61 in |
| Width: | 6.2 in |
| General Application: | Outdoor |
Features of Dark Energy Poseidon XL Powerbank
- Largest airplane safe battery
- IP68 waterproof and dustproof
- 1.5 charges on a 13in laptop (27,000 mAh)
- 4 fast charging ports
- Powers satellite internet (2-3 hours)
- 100W Solar Charging Port (XT60)
Package Contents:
- Dark Energy Poseidon XL Powerbank
- 3ft 100W USB-C to USB-C Cable