00:56
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Matador Pocket Blanket Demo
1 of 2 images
Matador Pocket Blanket, Arctic White, MATL5001W
2 of 2 images
Matador Pocket Blanket, Arctic White, MATL5001W
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Arctic White
- Condition:
- New
- Size:
- One Size
- Length:
- 63 in
Code: Y64-BKT-MTA0001-MATL5001W
MPN: MATL5001W
UPC: 850029165668
$34.99
SP Bucks$0.70
Product Info for Matador Pocket Blanket
Matador Pocket Blanket is part of our greater variety of Matador Camping Gear. You should look into the complete collection of Camping Gear from Matador which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Matador Pocket Blanket:
| Manufacturer: | Matador |
| Color: | Arctic White |
| Condition: | New |
| Size: | One Size |
| Length: | 63 in |
| Weight: | 3.8 oz |
| Fabric/Material: | Premium Ripstop |
| Age Group: | Adults |
| Height: | 1.1 in |
Features of Matador Pocket Blanket
- Water resistant seating for 2-4 adults
- Enhanced waterproof materials for longterm ground protection
- Packs down to fit in the palm of your hand
- Easy Pack Pattern for refolding and storage
- Integrated, tethered corner stakes for windy conditions
- Weighted corners
- Integrated corner sand pockets
- Attached storage pouch
- Available colors: Red, Green, Black
Package Contents:
- Matador Pocket Blanket