1 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
2 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
3 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
4 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
5 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
6 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
7 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
8 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
9 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
10 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
11 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
12 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
13 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Kiwi, One Size, 195115133481
14 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
15 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
16 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
17 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
18 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
19 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
20 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
21 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
22 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
23 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
24 of 24 images
Marmot Limestone Tent - 6 Person, Victory Red, One Size, 195115133498
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
$599.00
SP Bucks$107.82
$599.00
SP Bucks$107.82
Click to select this item for your bundle offer!
Buy Together and Save
As low as $664.00
SP Bucks$119.52
Product Info for Marmot Limestone Tent - 6 Person
Marmot Limestone Tent - 6 Person belongs to our larger selection of Marmot Camping Gear. Make sure to look into the complete selection of Tents from Marmot which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Marmot Limestone Tent - 6 Person:
| Manufacturer: | Marmot |
| Condition: | New |
| Internal Height: | 76 in |
| Sleep Capacity: | 6-Person |
| Application: | Car/Base Camping |
| Floor Area: | 83 sq ft / 7.7 sq m |
| Weight: | 17.6 lb |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Packed Size: | 10 x 28 in / 26 x 71 cm |
| Body Material: | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R, 150d 100% Polyester Oxford 3000mm W/R, F/R |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Age Group: | Adults |
| Minimum Weight: | 16 lb |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | 4 / DAC 12mm Poles |
| Vestibule Area: | 25 sq ft / 2.4 sq m |
| Max Length: | 120 in |
| Max Width: | 100 in |
| Floor Material: | 150D Nylon Oxford 3000mm, W/R, F/R |
| Rain Fly Material: | 68D Polyester Ripstop, 1800 mm Coating |
| Doors: | 2 |
| Application: | Car/Base Camping, Camping |
| Weight Range: | 7 lb |
| Tent Type: | Car Camping |
| Last Chance: | Yes |
Features of Marmot Limestone Tent - 6 Person
- Zone pre-bend construction creates vertical walls for roomier sleeping area and greater headroom
- Freestanding design with two D-shaped doors gives you convenient in-and-out access with 2 vestibules for gear storage to help maximize internal usable floor space
- Weatherproof seam-taped full-coverage fly with vents
- Color-coded 'easy pitch' clips, poles and fly make it easy to put up the tent quickly
- Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light
- Seam-taped, catenary-cut floor to keep out water
- Interior pockets for small gear organization
- Pole sleeve/clip combo for easy setup
Package Contents:
- Marmot Limestone Tent - 6 Person