1 of 6 images
Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels, Pumice/Green, 91179
2 of 6 images
Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels, Pumice/Green, 91179
3 of 6 images
Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels, Pumice/Green, 91179
4 of 6 images
Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels, Pumice/Green, 91179
5 of 6 images
Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels, Pumice/Green, 91179
6 of 6 images
Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels, Pumice/Green, 91179
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Pumice/Green
- Height:
- 17.5 in
- Length:
- 29 in
Code: 6BB-5C-LP90F15-91179
MPN: 91179
UPC: 081483829456
List: $249.99Save $10.00
$239.99
SP Bucks$4.80
Product Info for Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels
Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels is part of our large collection of Lifetime Products Bags, Boxes, & Storage. You should take a look at the entire line of Bags, Boxes, & Storage from Lifetime Products which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels:
| Manufacturer: | Lifetime Products |
| Color: | Pumice/Green |
| Weight: | 31 lb |
| Height: | 17.5 in |
| Width: | 18 in |
| Length: | 29 in |
| Capacity: | 61.5 liters |
| Internal Dimensions: | 21-23 in. x 12 in.-13.75 in. x 13 in. |
Features of Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels
- Heavy-Duty Polyethylene Construction;
- Certified to Withstand a Bear For Up To an Hour;
- Wheels; Steel Handle for Towing;
- Up To 8-Day Ice Retention;
- Stainless Steel Bottle Opener with Padlock Compatibility;
- Two Rubber Latches - Easily Opened with One Hand;
- Easy-to-Drain Spout with Garden Hose Compatibility;
- Durable Stainless Steel Hinge Rod;
- Dual Purpose Grip and Slide Feet
Package Contents:
- Lifetime Products 65 Quart High Performance Cooler w/ Wheels