1 of 1 images
Zeiss Victory FL DiaScopes DiaScope 85T* FL straight with Vario 20-60x Eyepiece
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Zeiss Victory Diascope 85 T* FL Package - 85mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 20-60x Eyepiece has been discontinued by Zeiss and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Zeiss Victory Diascope 85 T* FL Package - 85mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 20-60x Eyepiece
Zeiss Victory Diascope 85 T* FL Package - 85mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 20-60x Eyepiece belongs to our big variety of Zeiss Optics. You should look into the full variety of Optics from Zeiss which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Zeiss Victory Diascope 85 T* FL Package - 85mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 20-60x Eyepiece 178-7884:
| Diascope: | 85 T* FL |
| Objective Diameter: | 85 mm |
| Focal Length: | 502 mm |
| Close Focus: | 16.3 ft |
| LotuTec: | Yes |
| Tripod Thread: | 1/4" and 3/8" |
| Front Filter Thread: | M 86 x 1 |
| Thread for adapting photo/astro adapter: | M 45 x 0.5 |
| Length: | 13.6 in |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 3.82 in |
| Weight: | 52 oz |
Features of Zeiss Victory Diascope 85 T* FL Package - 85mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 20-60x Eyepiece 178 7884:
- Waterproof, Dustproof, Nitrogen-filled
- LotuTec Coating - Sheds water and reduces dirt and fingerprint buildup
- Zeiss Fluorite glass (FL) - outstanding edge definition and minimal color fringing
- Innovative Advanced Optics System (AOS) - environmentally friendly thin lens technology for lighter & higher optical performance
- Fully multi-coated lenses with patented T* anti-reflective coatings
Package Contents:
- Zeiss Victory Diascope 85 T* FL Package - 85mm Spotting Scope, Straight Viewing 1787884
- Vario 20-60x Eyepiece
- Protection Caps


































































































