1 of 4 images
BOG DeathGrip Shepra Carbon Fiber Tripod, Arca-Swiss Mount, Ultra-Smooth Ball Head, 360 Degrees of Rotation and 180 Degrees of Tilt, Rubber Feet w/ Removable Spikes, DeathGrip Clamping, Micro Height Adjustments, 1168229
2 of 4 images
BOG Deathgrip Sherpa, 4lb, 1168229
3 of 4 images
BOG Deathgrip Sherpa, 4lb, 1168229
4 of 4 images
BOG Deathgrip Sherpa, 4lb, 1168229
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
5% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Carbon Fiber
- Tripod Head Type:
- Dual Action Clamping
- Lateral Tilt:
- 90 degrees
- Tripod Closed Length:
- 31.5 in
- Height Range:
- 9 - 54.4 in
Code: 22C-TR-CPO39-1168229
MPN: 1168229
UPC: 661120999805
5% Bonus Bucks
List: $448.99Save 14%
$387.95
SP Bucks$19.40
Product Info for BOG DeathGrip Shepra Carbon Fiber Tripod
BOG DeathGrip Shepra Carbon Fiber Tripod is part of our greater collection of BogPod Tripods, Bipods, & Other. Make sure you have a look at the entire variety of Tripods from BOG which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for BOG DeathGrip Shepra Carbon Fiber Tripod:
| Manufacturer: | BOG |
| Color: | Carbon Fiber |
| Tripod Head Type: | Dual Action Clamping |
| Lateral Tilt: | 90 degrees |
| Tripod Closed Length: | 31.5 in |
| Height Range: | 9 - 54.4 in |
| Weight: | 4 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of BOG Deathgrip Sherpa Tripod
- Premium carbon fiber legs for lightweight stability
- Twist locks for easy, secure height adjustment
- Removable center post for fine-tuning height adjustment
- Low profile ball head for 360 degree pan and angle adjustment
- Proprietary, center-of-gravity alignment dual action clamping DeathGrip head with non-marring jaw inserts
- Quick-release Arca-Swiss mount system
- Also comes with an optics plate for quick-change glassing and shooting
- Proprietary, high-quality rubber feet with removable steel spikes
- Center post mounted gear hook to help steady tripod and keep gear accessible
- Prone to standing height adjustment
Package Contents:
- BOG Deathgrip Sherpa Tripod