1 of 7 images
Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, Black, NSN 9005.80.4040, 528057-0000-000
2 of 7 images
Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, 528057-0000-000
3 of 7 images
Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, 528057-0000-000
4 of 7 images
Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, 528057-0000-000
5 of 7 images
Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, 528057-0000-000
6 of 7 images
Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, 528057-0000-000
7 of 7 images
Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, 528057-0000-000
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
20% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 95 mm
- Exit Pupil:
- 1.34 - 2.5 mm
- Field of View, Linear:
- 58.8 - 19.5 ft at 1000 yds, 176.4 - 58.5 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled, Body Only
- Close Focus:
- 14.7 ft
- Length:
- 16.1 in, 408 mm
- Weight:
- 73.3 oz, 220 g
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Aluminum
Code: ZS-SS-SPSC-528057-0000-000
MPN: 528057-0000-000
UPC: 740035998612
20% Bonus Bucks
$4,299.99
SP Bucks$860.00
Product Info for Zeiss Victory Harpia 95 Spotting Scope Body
Zeiss Victory Harpia 95 Spotting Scope Body is part of our large collection of Zeiss Optics. Remember to browse the full collection of Optics from Zeiss which we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Zeiss Victory Harpia 95 Spotting Scope Body:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 23 - 70 x |
| Objective Lens Diameter: | 95 mm |
| Exit Pupil: | 1.34 - 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 176.4 - 58.5 ft at 1000 yds, 58.8 - 19.5 ft at 1000 yds |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled, Body Only |
| Body Only: | No |
| Minimum Focus Distance: | 11.5 ft |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 14.7 ft |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 408 mm, 16.1 in |
| Weight: | 220 g, 73.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Zeiss Victory Harpia 95mm Spotting Scope Body, ZS-SS-SPSC:
- Magnification adjustment and focus adjustment located next to each other for quick, one-handed operation even with gloved hands.
- Elaborate Optical Design. FL (Flouride) High Performance Lenses and other specially manufactured glass types ensure a razor-sharp viewing image with natural color fidelity, even at maximum magnification.
- Extremely Broad Wide-Angle Field of View. Subjective angle of view of 72° throughout the entire zoom range for a noticeably greater overview of the terrain.
- Dual-Speed Focus. Precise focusing with automatic gear switch between fast- and fine-focusing drive.
- 3x Power Zoom. Smoothly change the magnification from 23-70x.
- LotuTec hydrophobic lens coating provides a clear view in all weather conditions. Raindrops and dirt simply roll off the lens.
- Housing Material Magnesium/Aluminum. The combination of extremely lightweight and strong materials guarantees quality that lasts for generations.
- Lens Coatings: T* 6-layer high transmission multicoatings specifically designed for each lens surface.
- Maximize the use, features, and benefits of your Zeiss optics with the Zeiss Hunting App. Offers unique and easy-to-use information at your fingertips via your smartphone.
- Angled body style.
- Fogproof, Nitrogen Filled.
- Waterproof 400 mbar
- Body only. Eyepiece sold separately.
- Limited Lifetime Warranty.
- Filter Thread M95
- Focal Length 174-523 mm
Package Contents:
- Zeiss Victory Harpia 95 Spotting Scope Body
- Objective lens cover
- Lens wipe