1 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
2 of 15 images
Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars, Green, Medium, NSN 9005.10.0040, 524204-9908-000
3 of 15 images
Zeiss Terra ED 10x42 Binocular, Gray, 524204-9907-000
4 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
5 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
6 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
7 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
8 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
9 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
10 of 15 images
Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 524204-9901-000
11 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
12 of 15 images
Zeiss Terra ED 10 x 42 Binocular, Black, 524204-9901-000
13 of 15 images
Zeiss Terra ED 10x42 Binoculars, Green, Medium, NSN 9005.10.0040, 524204-9908-000
14 of 15 images
Zeiss Terra ED 10x42 Binocular, Gray, 524204-9907-000
15 of 15 images
Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars, Grey, Medium, NSN 9005.10.0040, 524204-9907-000
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
5 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Color
All
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $519.17Save $19.18
$499.99
SP Bucks$10.00
List: $499.99Save 10%
$449.99
SP Bucks$9.00
$499.99
SP Bucks$60.00
$499.99
SP Bucks$10.00
$499.99
SP Bucks$10.00
Product Info for Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars is part of our greater selection of Zeiss Optics. Make sure you have a look at the complete range of Binoculars from Zeiss that we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 60 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS MC Multi-Layer Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 75 mm |
| Close Focus: | 5.3 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 100 bars, 0.1 bars, 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 25.6 oz |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Type: | Schott ED lenses |
Zeiss Terra ED Binocular, ZS-BI-TED1042
- Bright, razor-sharp images.
- Optical precision and hydrophobic multi-coating to deliver stunning optical performance in all conditions.
- Wide fields of view.
- Quickly pick out individual animals from large groups and seek out hidden game in clumps of bushes.
- Compact, light and robust.
- Compact dimensions and light in weight, the TERRA ED offers a delightful experience in the field and features fog-, dust- and waterproof body construction.
- Precision at close quarters.
- Every TERRA ED binnocular offers precise, and unusually close focus of 5.25 ft.
- Optimal ergonomics. Easy-grip surfaces ensure perfect handling while the smooth focusing and the ergonomically correct eyecups guarantee that nature viewing is more comfortable than ever.
- Extremely compact, light and robust. With a glass fiber reinforced, watertight body, ZEISS Terra ED products are ideal for rough conditions.
- Limited Lifetime Transferable Warranty
Package Contents:
- Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars