1 of 7 images
Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Black, 524224-0000-000
2 of 7 images
Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Black, 524224-0000-000
3 of 7 images
Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 524224-0000-000
4 of 7 images
Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Black, 524224-0000-000
5 of 7 images
Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Black, 524224-0000-000
6 of 7 images
Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Black, 524224-0000-000
7 of 7 images
Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars, Black, 524224-0000-000
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
20% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: ZS-BI-SFVI-524224-0000-000
MPN: 524224-0000-000
UPC: 740035997738
20% Bonus Bucks
List: $3,108.16Save $108.17
$2,999.99
SP Bucks$600.00
Product Info for Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars belongs to our larger selection of Zeiss Optics. Be sure to explore the complete line of Binoculars from Zeiss which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 360 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 64 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS T* Multi-Layer Coating, Customized to Each Lens |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 76 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 400 bars, 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.8 in |
| Weight: | 27.5 oz |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
Features of Zeiss Victory SF 10x42 Binoculars:
- Newly developed Ultra-FL lens
- Extremely large wide-angle field of view
- ErgoBalance Concept: Lightweight materials and a unique high-traction armor for ergonomic comfort that is truly unparalleled
Package Contents:
- Zeiss Victory SF 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
- Eyepiece Cap
- Protective Lens Cap
- Carrying strap
- Magnetized Premium Carrying Case
- Lens Cleaning Cloth
- Instructions
- Warranty Card
- Quality Certificate