1 of 9 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 10x25 Binocular, Black, 522503-907-000
2 of 9 images
Zeiss Terra ED Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522503-9901-000
3 of 9 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 10x25 Binocular, Black, 522503-907-000
4 of 9 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 10x25 Binocular, Black, 522503-907-000
5 of 9 images
Zeiss Terra ED Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Binoculars, Grey, Small, NSN 9005.10.0040, 522503-9907-000
6 of 9 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 10x25 Binocular, Black, 522503-907-000
7 of 9 images
Zeiss Terra ED Pocket 10x25 Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522503-9901-000
8 of 9 images
Zeiss Terra ED Pocket 10x25 Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522503-9901-000
9 of 9 images
Zeiss Terra ED Pocket 10x25 Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522503-9901-000
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Search
List: $455.44Save 12%
$399.99
SP Bucks$40.00
$399.99
SP Bucks$8.00
Product Info for Zeiss Terra ED Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Binoculars
Zeiss Terra ED Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Binoculars belongs to our big selection of Zeiss Optics. Be sure to look at entire variety of Binoculars from Zeiss which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Zeiss Terra ED Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 291 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 54 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS MC Multi-Layer Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 15.8 |
| Interpupillary Distance: | 35 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 to +3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars, 100 bars, 0.1 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 10.9 oz |
| Finish: | Gray |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Zeiss Terra ED Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Binoculars
- Made Of Cordura Nylon
Package Contents:
- Zeiss Terra ED Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Binoculars