1 of 5 images
Zeiss Victory SF 8x32mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 523224-0000-000
2 of 5 images
Zeiss Victory SF 8x32 Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 523224-0000-000
3 of 5 images
Zeiss Victory SF 8x32 Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 523224-0000-000
4 of 5 images
Zeiss Victory SF 8x32 Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 523224-0000-000
5 of 5 images
Zeiss Victory SF 8x32 Binoculars, Black, Medium, NSN 9005.10.0040, 523224-0000-000
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
20% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: ZS-BI-ZSS05-523224-0000-000
MPN: 523224-0000-000
UPC: 740035015630
20% Bonus Bucks
List: $2,597.29Save $97.30
$2,499.99
SP Bucks$500.00
Product Info for Zeiss Victory SF 8x32mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
Zeiss Victory SF 8x32mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars is part of our massive variety of Zeiss Optics. Be sure to look at entire line of Binoculars from Zeiss which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Zeiss Victory SF 8x32mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 4 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 155 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 1.36 - 5.43 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS MC Multi-Layer Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 16 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 152 mm, 152 in |
| Weight: | 600 g |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Zeiss Victory SF 8x32 Binoculars
- Magnification: 8x
- Objective Lens Diameter: 32mm
- Exit Pupil: 4 mm
- Twilight Factor: 16
- Field of View at 1000 yds: 465 ft
- Angula FOV: 25.3
- Close Focus: 6.4 ft
- Diopter Range: +/- 4
- Interpupillary Distance: 54mm - 76mm
- Eye Relief: 18mm
- Lens Type: Ultra-FL two-lens Fluoride System
- Prism System: Schmidt-Pechan
- Waterproof: 400 mbar
- Lens Coatings: Enhanced Tmulticoatings designed for each lens surface
- Fogproof: 100%, Nitrogen purged
- Operating Temperature: -22 / +145
- Width: 4.4 in
- Length: 6 in
- Weight: 21.2 oz
- Color: Black
- Housing Material: Magnesium
Package Contents:
- Zeiss Victory SF 8x32mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
- Eyepiece Cap
- Protective Lens Cap
- Carrying strap
- Magnetized Premium Carrying Case
- Lens Cleaning Cloth
- Instructions
- Warranty Card
- Quality Certificate