1 of 10 images
Zeiss Terra ED Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522502-9901-000
2 of 10 images
Zeiss Terra ED Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Binoculars, Grey, Small, NSN 9005.10.0040, 522502-9907-000
3 of 10 images
Zeiss Terra ED Pocket 8x25 Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522502-9901-000
4 of 10 images
Zeiss Terra ED Pocket 8x25 Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522502-9901-000
5 of 10 images
Zeiss Terra ED Pocket 8x25 Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522502-9901-000
6 of 10 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 8x25mm Binocular, Black, 522502-907
7 of 10 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 8x25mm Binocular, Black, 522502-907
8 of 10 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 8x25mm Binocular, Black, 522502-907
9 of 10 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 8x25mm Binocular, Black, 522502-907
10 of 10 images
Zeiss Terra Ed Compact Pocket 8x25mm Binocular, Black, 522502-907
Tap Tap to Zoom
Documents
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $452.18Save 12%
$399.99
SP Bucks$8.00
List: $454.99Save 12%
$399.99
SP Bucks$8.00
Product Info for Zeiss Terra ED Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Binoculars
Zeiss Terra ED Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Binoculars is part of our large collection of Zeiss Optics. You should check out the full collection of Binoculars from Zeiss that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Zeiss Terra ED Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 357 ft at 1000 yds, 119 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 52 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS MC Multi-Layer Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 14.1 |
| Interpupillary Distance: | 35 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 to +3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars, 100 bars, 0.1 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 10.9 oz |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.5 in |
| Overall Length: | 4.4 in |
Features of Zeiss Terra Ed Pocket 8x25mm Binocular, ZS-BI-8X25TRA
- Nitrogen filled, waterproof.
- Extremely compact, light and robust. With a glass fiber reinforced, watertight body, ZEISS Terra ED products are ideal for rough conditions.
- Ergonomic. The large, smooth and easy-to-grip focus wheel makes it particularly fast and easy to focus ZEISS Terra ED products.
- Featuring a hydrophobic multi-coating that provides optical precision every time.
- Functional handling.
Package Contents:
- Zeiss Terra ED Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Binoculars