02:08
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Vortex Optics Viper 15-45x65 Angled Spotting Scope
1 of 2 images
Vortex Optics Viper 15-45x65 Angled Spotting Scope VPR-65A
2 of 2 images
Vortex Optics Viper 15-45x65 Straight Spotting Scope VPR-65S
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Optics Viper 15-45x65 Spotting Scopes has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Optics Viper 15-45x65 Spotting Scopes
Vortex Optics Viper 15-45x65 Spotting Scopes belongs to our greater variety of Vortex Optics. Be sure to have a look at the full line of Optics from Vortex which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Vortex Viper 65mm Zoom Spotting Scope:
| Magnification: | 15x to 45x |
| Objective Lens Diameter: | 65 mm |
| Linear Field of View: | 140-65 feet/1000 yards |
| Angular Field Of View: | 2.7-1.2 degrees |
| Close Focus: | 16 feet |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.3-1.4 mm |
| Length: | 15.8 inches |
| Weight: | 48.5 ounces |
Features of Vortex Viper 15x-45x Spotting Scope:
- XD Lens Elements - Extra-low dispersion (XD) glass increases resolution and color fidelity, resulting in crisp, sharp images.
- XR Lens Coatings - Vortex proprietary XR anti-reflective coatings, fully multi-coated on all air-to-glass lens surfaces, increase light transmission for maximum brightness.
- Porro Prism - Offers maximum image quality and performance in a traditional design.
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the spotting scope.
- Fogproof - Argon gas purging guarantees superior fogproof and waterproof performance.
- ArmorTek - Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Twist Eyecup - Twists up and down for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Dual Focus - Allows for maximum focusing precision with both coarse and fine focus adjustments.
- Sunshade - Reduces glare and shields the objective lens from raindrops and snow.
- Rotating Tripod Ring - Allows rotation of the eyepiece to a sideways position-most useful for viewing through an angled spotting scope body on a car window mount.
- Picatinny Accessory Rail - Allows easy attachment of red dot type sights.
Package Contents:
- Vortex Viper Spotting Scope - 15-45x65mm
- Zoom eyepiece
- Eyepiece cap
- Objective Lens cover
- Custom-fitted carry case


































































































