00:35
02:36
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Crossfire HD 12x50 Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex Diamondback HD vs. Crossfire HD Binoculars FAQ
1 of 5 images
Vortex Crossfire HD 12x50 Binoculars, Green, CF-4314
2 of 5 images
Vortex Crossfire HD 12x50 Binoculars, Green, CF-4314
3 of 5 images
Vortex Crossfire HD 12x50 Binoculars, Green, CF-4314
4 of 5 images
Vortex Crossfire HD 12x50 Binoculars, Green, CF-4314
5 of 5 images
Vortex Crossfire HD 12x50mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, CF-4314
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR1250-CF-4314
MPN: CF-4314
UPC: 875874009875
List: $279.99Save 40%
$168.49
SP Bucks$3.37
Product Info for Vortex Crossfire HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
Vortex Crossfire HD 12x50mm Roof Prism Binoculars belongs to our greater selection of Vortex Optics. Remember to look into the full selection of Binoculars from Vortex which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Crossfire HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 273 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 24.5 |
| Interpupillary Distance: | 60 - 75 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 29.5 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.3 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Crossfire HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Multi-Coated. Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements
- Nitrogen Gas Purged
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Rainguard eyepiece cover
- Tethered objective lens cover
- Comfort neck strap
- Lens cloth