01:32
01:13
02:11
01:51
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Why I Chose Vortex Razor HD Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Vortex Razor HD Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Vortex Razor HD 8x42 Binoculars
4 of 4 videos
Vortex Razor HD Binocular - OpticsPlanet.com Product in Focus
1 of 7 images
Vortex Razor HD 8x42 Binoculars, RZB-2101
2 of 7 images
Vortex Razor HD 8x42 Binoculars, RZB-2101
3 of 7 images
Vortex Razor HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Matte, Green, Full-Size, RZB-2101
4 of 7 images
Vortex Razor HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Matte, Green, Full-Size, RZB-2101
5 of 7 images
Vortex Razor HD 8x42 Binoculars, RZB-2101
6 of 7 images
Vortex Razor HD 8x42 Binoculars, RZB-2101
7 of 7 images
Vortex Razor HD 8x42 Binoculars, RZB-2101
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-RZB-2101-RZB-2101
MPN: RZB-2101
UPC: 875874004788
List: $1,429.99Save 44%
$797.99
SP Bucks$15.96
Product Info for Vortex Razor HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Vortex Razor HD 8x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our big variety of Vortex Optics. You should definitely have a look at the entire range of Binoculars from Vortex which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Razor HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 388 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.4 degrees |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.25 in |
| Weight: | 24.72 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.1 in |
| Eyecups Types: | Twist-Up |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Case: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 6 ft |
| Nitrogen Filled: | No |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Height: | 5.9 in |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Fogproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
Features of Vortex Razor HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- APO System. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated. XR Plus Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements.
- Phase Correction. Coating on roof prism models enhances resolution and contrast.
- Plasma Tech. Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
Package Contents:
- Vortex Razor HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Rainguard eyepiece cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak binocular case
- GlassPak binocular harness