08:26
01:00
06:39
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Vortex Crossfire HD vs Diamondback HD 2000 vs Viper HD 3000 vs Razor HD 4000 FAQ
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Vortex Viper HD 3000 with Razor HD LHT
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Vortex Viper HD 3000 Overview
1 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
2 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
3 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
4 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
5 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
6 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
7 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
8 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
9 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
10 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
11 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
12 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
13 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
14 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
15 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
16 of 16 images
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder, Green/Black, LRF-VP3000
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green/Black
- Condition:
- New
Code: VX-RF-HD3000-LRF-VP3000
MPN: LRF-VP3000
UPC: 843829120524
List: $599.99Save 33%
$399.00
SP Bucks$7.98
Product Info for Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder belongs to our greater selection of Vortex Optics. Make sure to look into the full variety of Rangefinders from Vortex which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 314 ft at 1000 yds |
| Maximum Range: | 3000 yds |
| Weight: | 9.1 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Length: | 4.2 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | CR123, Lithium Metal |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Optical Coating: | XR Plus |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | 1 yds |
Features of Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- ArmorTek. Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
- Soft Carry Case
- Wrist Lanyard
- Bungee Cord Lanyard
- Lens Cloth
- Utility Clip
- Hook and Loop Harness Attachment
- 2.5mm Hex Wrench
- CR123 Battery