00:47
04:28
00:48
05:38
02:19
00:00
/
-00:33
1 of 5 videos
Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular, Green, RZB-3104
00:00
/
-00:33
2 of 5 videos
Vortex Razor UHD, Kaibab HD, Diamondback HD Tripod Compatible Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 5 videos
Vortex Razor UHD 18 x 56 Binoculars Unboxing
00:00
/
-00:33
4 of 5 videos
Vortex Razor UHD Binoculars FAQ
00:00
/
-00:33
5 of 5 videos
Vortex Razor UHD 8x32 & 10x32 Overview
1 of 6 images
Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-1856
2 of 6 images
Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-1856
3 of 6 images
Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-1856
4 of 6 images
Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-1856
5 of 6 images
Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-1856
6 of 6 images
Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular, Green, 12.81x8.31x4.68, RZB-1856
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- GlassPak Pro Binocular Harness
Code: VX-BI-VBC80M-RZB-1856
MPN: RZB-1856
UPC: 843829139007
On Sale
List: $2,999.99Save 50%
$1,489.00
SP Bucks$29.78
Product Info for Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars
Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars belongs to our large selection of Vortex Optics. Don't forget to look into the entire line of Binoculars from Vortex that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 18 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 194 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 3.7 degrees |
| Optical Coating: | FMC/XR Plus |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 31.7 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 76 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 41.6 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Fabric/Material: | Magnesium, Rubber Armor |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | GlassPak Pro Binocular Harness |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 6.1 in |
| Height: | 8.3 in |
Features of Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars
- UHD Optical System. Ultra high definition optical quality and prescription for unparalleled image resolution that cuts chromatic aberration; providing exceptional color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Magnesium Chassis. Decreases weight and increases strength.
- Abbe-Koenig Prism. Larger prism with longer optical path resulting in sharper image resolution.
- True Open Hinge. Offers superior ergonomics while decreasing total weight and bulk.
- Adjustable Eyecups. Twist up and down for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Center Focus Wheel. Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Locking Diopter. Adjusts for differences in a user's eyes. Located on right eyepiece.
- Plasma Tech. Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance.
- APO Chromatic. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon-Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Argon gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak Pro Binocular Harness
- Comfort Neck Strap
- Rangefinder Pouch
- Objective Lens Covers
- Ocular Lens Covers
- Lens Cloth