01:37
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Vortex Triumph HD 10x42 Binocular Overview
1 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
2 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
3 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
4 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
5 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
6 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
7 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
8 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
9 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
10 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
11 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
12 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
13 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
14 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
15 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
16 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
17 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
18 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
19 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
20 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
21 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
22 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
23 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
24 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
25 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
26 of 26 images
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars, Green, TRI-1042
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: VX-BI-TR1042-TRI-1042
MPN: TRI-1042
UPC: 843829133609
List: $149.99Save 38%
$93.49
SP Bucks$1.87
Product Info for Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars
Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars belongs to our large variety of Vortex Optics. You should look at complete collection of Binoculars from Vortex that we present at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 334 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 15.3 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant, Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.1 in |
| Weight: | 22.9 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars
- GlassPak Binocular Harness and Case
- Comfort Neck Strap
- Tethered Objective Lens Covers
- Eyepiece Lens Covers
- Lens Cloth