01:58
01:58
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Solo Monoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex Solo 10x36 Monocular
1 of 5 images
Vortex Solo 10x36 Monocular, Green, Compact, S136
2 of 5 images
Vortex Solo 10x36 Monocular, Green, Compact, S136
3 of 5 images
Vortex Solo 10x36 Monocular, Green, Compact, S136
4 of 5 images
Vortex Solo 10x36 Monocular, Green, Compact, S136
5 of 5 images
Vortex Solo 10x36 Monocular, Green, Compact, S136
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Image Stabilizer:
- No
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: VX-M5-S136-S136
MPN: S136
UPC: 875874002357
List: $189.99Save 34%
$125.49
SP Bucks$2.51
Product Info for Vortex Solo 10x36 Monocular
Vortex Solo 10x36 Monocular belongs to our greater collection of Vortex Optics. Don't forget to browse the entire range of Optics from Vortex that we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Solo 10x36 Monocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Image Stabilizer: | No |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 36 mm |
| Field of View, Linear: | 325 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Weight: | 9.7 oz |
| Condition: | New |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Solo 10x36 Monocular
- SD Optical System. High-quality optical system reduces chromatic aberration and delivers clean, bright, sharp images.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Solo 10x36 Monocular
- Neck lanyard
- Utility clip
- Soft carry case