01:15
01:42
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Viper HD Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex - Why I Chose Vortex Viper HD Binoculars
1 of 5 images
Vortex Viper HD 12x50 Roof Prism Binocular, 6.5x5.2in V203
2 of 5 images
Vortex Viper HD 12x50 Roof Prism Binocular, 6.5x5.2in, V203
3 of 5 images
Vortex Viper HD 12x50 Roof Prism Binocular, 6.5x5.2in, V203
4 of 5 images
Vortex Viper HD 12x50 Roof Prism Binocular, 6.5x5.2in, V203
5 of 5 images
Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars, Matte, Green, Full-Size, V203
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VVRPB2-V203
MPN: V203
UPC: 875874009097
10% Bonus Bucks
List: $819.99Save 32%
$559.00
SP Bucks$55.90
Product Info for Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars belongs to our big variety of Vortex Optics. Don't forget to explore the full line of Binoculars from Vortex that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 24.5 |
| Interpupillary Distance: | 59 - 75 mm |
| Close Focus: | 8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.5 in |
| Weight: | 28.8 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.2 in |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Height: | 6.5 in |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Minimum Focus Distance: | 9.5 ft |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Rainguard Eyepiece Cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak Binocular Harness