1 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
2 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
3 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
4 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
5 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
6 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
7 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
8 of 8 images
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set, Black, SA-364CX+MK-40X+GS-3
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Head Type:
- Ball
- Tripod Closed Length:
- 28.82 in
- Height Range:
- 9.76 - 67.13 in, 248 - 1705 mm
- Max Weight Capacity:
- 30 kg, 66.14 lbs
Code: 63P-TR-H77F-SA-364CX-MK-40X-GS-3
MPN: SA-364CX+MK-40X+GS-3
UPC: 6940828312128
18% Bonus Bucks
$639.00
SP Bucks$115.02
Product Info for Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set belongs to our larger collection of Leofoto Camera Accessories. Remember to look at entire selection of Tripods from Leofoto which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Tripod Closed Length: | 28.82 in |
| Height Range: | 248 - 1705 mm, 9.76 - 67.13 in |
| Weight: | 5.95 lb, 2.7 kg |
| Max Weight Capacity: | 66.14 lbs, 30 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set
- 10-Layer Carbon Fiber
Package Contents:
- Leofoto SA-364CX/MK-40X/GS-3 Outdoors Tripod w/ Ball Head and Clamp Set