02:13
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Scope
1 of 6 images
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, RT155
2 of 6 images
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, RT155
3 of 6 images
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, RT155
4 of 6 images
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, RT155
5 of 6 images
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, RT155
6 of 6 images
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, RT155
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Image Stabilizer:
- No
- Color:
- Multi
- Condition:
- New
- Condition Quality:
- Excellent
- Condition Details:
- Other
Code: VX-M5-RT155-RT155
MPN: RT155
UPC: 875874002296
List: $899.99Save 33%
$599.00
SP Bucks$11.98
Product Info for Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular
Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular is part of our massive variety of Vortex Optics. Be sure to browse the entire line of Optics from Vortex that we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Image Stabilizer: | No |
| Color: | Multi |
| Magnification: | 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 55 mm |
| Field of View, Linear: | 215 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.1 degrees |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Weight: | 15.2 oz |
| Condition: | New |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Other |
| Close Focus: | 12 ft |
| Magnification Type: | Fixed |
| Length: | 7 in |
| Twilight Factor: | 27.4 |
| Body Only: | No |
| ED Glass: | No |
Features of Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular
- Rain/dust hood
- Uni-Daptor tripod adapter
- Utility clip
- Picatinny rail
- Flip up objective lens cap