1 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
2 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
3 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
4 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
5 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
6 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
7 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
8 of 8 images
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars, Black, SOBM10421
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: SD9-BI-BSR0452MH-SOBM10421
MPN: SOBM10421
UPC: 798681664498
Blazin' DealFinal Sale
List: $149.99Save 28%
$107.49
Product Info for SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars
SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars is part of our larger selection of Sig Sauer Optics. You should explore the full variety of Binoculars from SIG SAUER that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 58 - 73 mm |
| Close Focus: | 8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | 3 - -3 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Weight: | 1.46 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Condition: | New |
Features of SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars:
- Fully Multi-Coated Lenses For Superior Image Quality And Low-Light Performance;
- Bak-4 Prism;
- 3-Position Adjustable Eyecups;
- Custom Binocular Harness Strap Included - Tripod Adaptable;
- Ipx7 Rated;
Package Contents:
- SIG SAUER Buckmaster 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Harness Strap