1 of 1 images
SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope, Angled, Schmidt-Pechan, Flat Dark Earth, SOO82001
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Flat Dark Earth
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 17 - 16 mm
- Exit Pupil:
- 2.96 - 1.45 mm
- Field of View, Linear:
- 105 - 73 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2 - 1.4 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 5 m
- Length:
- 15.27 in
- Weight:
- 4.25 lb
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
Code: SD9-SS-OSPSC-SOO82001
MPN: SOO82001
UPC: 798681613977
18% Bonus Bucks
List: $1,714.64Save $54.65
$1,659.99
SP Bucks$298.80
Product Info for SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope
SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope is part of our larger selection of Sig Sauer Optics. Don't forget to browse the entire variety of Optics from SIG SAUER which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Magnification: | 27 - 55 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 17 - 16 mm |
| Exit Pupil: | 2.96 - 1.45 mm |
| Field of View, Linear: | 105 - 73 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2 - 1.4 degrees |
| Scope Body Type: | Angled |
| Lens Material: | Glass |
| Close Focus: | 5 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 15.27 in |
| Weight: | 4.25 lb |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Magnification Type: | Variable |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope
- HDX Advanced optical system comprising both High Definition (ED) and High
- Transmittance (HT) glass for ultra-high resolution, optical performance and light transmission
- SCHMIDT-PECHAN prism, combined with HD glass, provide unmatched chromatic and spherical aberration correction for clear, vibrant images
- Spectracoat highly efficient, ultra-wide broadband, anti-reflection lens coatings reduce surface reflections to extremely low levels across the entire visible spectrum providing superior light transmission
- Angled eyepiece, combined with rotating tripod collar, provides the user with multiple viewing angles, to accommodate setup and usage in any terrain
- Comes equipped with a variable power eyepiece. This eyepiece can be locked into
- place or removed so that the OSCAR8 can accept other variable or fixed power eye-pieces.
- Waterproof and fog proof, the OSCAR8 will provide unmatched performance in all environmental conditions
- Adjustable eyecups allow the user to optimize eye relief for use with or without glasses
- Lightweight and robust aircraft grade aluminum housing, combined with rubberized non-slip grip armor, ensures a lifetime of use in the worst conditions
- Custom SIG SAUER fitted neoprene cover included
- Covered by SIG SAUERs INFINITE Guarantee and Electronics Limited Warranty, see website for full details.
Package Contents:
- SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope