00:31
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Leupold RX 1400i TBR/W Rangefinder
1 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
2 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
3 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
4 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
5 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
6 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
7 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
8 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
9 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
10 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W Rangefinder w/Flightpath,5x, Grey/Black, 183727
11 of 11 images
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W 5x Rangefinder w/Flightpath, Grey/Black, 183727
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Grey/Black
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: LU-RF-KJHY792-183727
MPN: 183727
UPC: 030317036713
List: $249.99Save 20%
$199.99
SP Bucks$4.00
Product Info for Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W 5x Rangefinder w/Flightpath
Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W 5x Rangefinder w/Flightpath is part of our massive selection of Leupold Optics. Be sure to look at complete selection of Rangefinders from Leupold that we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W 5x Rangefinder w/Flightpath:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 5 x |
| Eye Relief: | 18.3 mm |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Field of View, Linear: | 368 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 900 yds |
| Weight: | 5.1 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 4 in |
| Color: | Grey/Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 10 ft |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Battery Life: | 3000 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
| Interpupillary Distance: | 18.2 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Operating Temperature: | -40 - 160 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Laser Divergence: | 3.36 MRAD |
| Optical Coating: | Multi |
| Rangefinder Application: | Shooting, Archery, Hunting |
| Range Response Time: | 0.3 seconds |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Twilight Factor: | 10.2 |
| Accuracy: | 2 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
| Power: | 5 mW |
| Light Transmission: | 60 % |
Features of Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W 5x Rangefinder w/Flightpath
- TBR
- Bow w/flightpath
- LOS
- TRIG
Package Contents:
- Leupold RX-1400i Gen 2 TBR/W 5x Rangefinder w/Flightpath