1 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
2 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
3 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
4 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
5 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
6 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
7 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
8 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
9 of 9 images
SIG SAUER ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular, FDE, SOZ6WP1850
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $1,799.99Save 10%
$1,619.00
SP Bucks$32.38
$1,799.99
SP Bucks$36.00
Product Info for Sig Sauer ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular
Sig Sauer ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular belongs to our greater collection of Sig Sauer Optics. Don't forget to take a look at the complete collection of Binoculars from SIG SAUER that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Sig Sauer ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 18 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 15.3 mm |
| Field of View, Angle: | 3.7 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 5.5 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Water Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 8 in |
| Weight: | 33.97 oz |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Package Type: | Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.79 in |
Features of Sig Sauer ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular:
- SIGs next generation OmniScan OIS technology enhances image stabilization using a digital accelerometer to optimize the level of stabilization applied based off your movement and vibration for the most advanced Optical Image Stabilization system weve ever developed
- HDX PRO optical system combines fully redesigned ED glass lenses, prism, and prism
- coatings to deliver significantly enhanced light transmission and glare reduction
- 2 degree image compensation angle
- Powered by (2) AA alkaline batteries capable of generating up to 40 hours of runtime
- User ergonomics enhanced as a result of relocated battery position and upgraded texture
- on the diopter adjustment ring and main focus wheel
- 10-minute auto shutoff feature
- IPX-7 waterproof, and fog proof rated
Package Contents:
- Sig Sauer ZULU6-HDX 18x50mm Schmidt-Pechan Prism PRO Image Stabilized Binocular
- Lens caps and case