1 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP10
2 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP10
3 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP10
4 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP10
5 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP10
6 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP10
Tap Tap to Zoom
Documents
In Stock
3 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
$999.99
SP Bucks$20.00
List: $999.99Save 10%
$899.99
SP Bucks$18.00
$999.99
SP Bucks$20.00
Product Info for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular is part of our large selection of Sig Sauer Optics. Make sure you browse the entire selection of Binoculars from SIG SAUER that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 18.6 oz |
| Finish: | Rubberized |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.72 in |
| Overall Length: | 7.08 in |
Features of SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- The Optical Image Stabilization in both modes electronically cancels out shaking and vibration.
- HDX-Glass to enhance light transmission, resolution, and definition afield
- User selectable modes
- Scan Mode is designed specifically for scanning and griding terrain
- Target Mode is designed specifically for locking in on wild game & targets
Package Contents:
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- Carrying Bag
- Strap