1 of 4 images
Viper 6x 32mm
2 of 4 images
Vortex Viper 6x32 Binoculars VPR-3206
3 of 4 images
Viper 6x32mm
4 of 4 images
Viper 6x32
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Viper 6x32mm Binoculars VPR-3206 has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Viper 6x32mm Binoculars VPR-3206
Vortex Viper 6x32mm Binoculars VPR-3206 belongs to our massive variety of Vortex Optics. Remember to explore the complete line of Binoculars from Vortex that we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Viper 6x 32mm Binoculars VPR-3206:
| Magnification: | 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.33 mm |
| Linear Field of View: | 420 feet/1000 yards |
| Angular Field of View: | 8 degrees |
| Close Focus: | 3 feet |
| Interpupillary Distance: | 59-75 mm |
| Height: | 4.9 inches |
| Width: | 4.8 inches |
| Weight: | 19.4 ounces |
| SKU: | VPR-3206 |
Features of Vortex Viper 6x32 Binoculars VPR3206:
- XR Lens Coatings - Vortex XR proprietary anti-reflection lens coatings increase light transmission with multiple coatings on all air-to-glass surfaces.
- XD Lens Elements - Extra-low dispersion (XD) glass enhances resolution, color, and contrast.
- Fully Multi-Coated Lenses - Increase light transmission with multiple anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces.
- Phase Correction - Used on roof prism models only, coating enhances resolution and contrast.
- Silver-Coated Prisms - Increase efficiency of light transmission through the prism block.
- Roof Prisms - Valued for greater durability and a more compact size.
- Rubber Armor - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Multi-Position Eyecups - Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Metal-Reinforced Eyecups - Valued for extra durability.
- Center Focus Wheel - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Locking Right Eye Diopter - Adjusts for differences in a user's eyes. Located on the right eyepiece.
- Tripod Adaptable - Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount. Adapter sold separately.
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular.
- Fogproof - Barrels are filled with argon gas to inhibit internal fogging.
- VIP Unconditional Lifetime Warranty
Package Contents:
- Vortex Viper 6x32mm Binoculars VPR-3206
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Deluxe contoured neck strap
- Deluxe padded carry case


























































