01:32
01:32
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Talon HD Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex Talon HD 10x42 Binoculars
1 of 2 images
Best All-Around Binoculars
2 of 2 images
Vortex Optics Talon HD 10x42 Roof Prism Binocular TLN-4210-HD
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Optics Talon HD 10x42 Roof Prism Binocular TLN-4210-HD has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Optics Talon HD 10x42 Roof Prism Binocular TLN-4210-HD
Vortex Optics Talon HD 10x42 Roof Prism Binocular TLN-4210-HD is part of our greater selection of Vortex Optics. You should definitely look into the complete range of Binoculars from Vortex which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex TLN-4210-HD Talon HD Binoculars:
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Linear Field of View: | 348 feet at 1000 yards |
| Angular Field Of View: | 6.6 degrees |
| Close Focus: | 6 feet |
| Interpupillary Distance: | 56-73 mm |
| Height: | 6.7 inches |
| Width: | 5 inches |
| Weight: | 26.5 ounces |
Features of Vortex 10x Binoculars - Talon HD Series:
- HD Lens Elements - HD (High Density) extra-low dispersion glass delivers impressive resolution and color fidelity, resulting in High Definition images
- XR Lens Coatings - Vortex proprietary XR anti-reflective coatings, fully multi-coated on all air-to-glass lens surfaces, increase light transmission for maximum brightness
- Phase Correction - Used on roof prism models only-coating enhances resolution and contrast
- Roof Prisms - Valued for greater durability and a more compact size. Ergonomic open-hinge design
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular
- Fogproof - argon gas purging guarantees superior fogproof and waterproof performance
- Rubber Armor - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection
- ArmorTek - Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt
- Twist Eyecups - Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses
- Center Focus Wheel - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time
- Right Eye Diopter - Adjusts for differences in a user's eyes. Located on the right eyepiece
- Tripod Adaptable - Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount
Package Contents:
- Vortex 10x42 Talon HD Binoculars TLN-4210-HD
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- Deluxe padded carry case


























































