1 of 1 images
Zeiss Diascope 65 T* FL Package - 65mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 15-45x Eyepiece 1787880
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Zeiss Victory Diascope 65 T* FL Package - 65mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 15-45x Eyepiece has been discontinued by Zeiss and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Zeiss Victory Diascope 65 T* FL Package - 65mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 15-45x Eyepiece
Zeiss Victory Diascope 65 T* FL Package - 65mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 15-45x Eyepiece belongs to our massive variety of Zeiss Optics. Be sure to browse the full variety of Optics from Zeiss that we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Zeiss Victory Diascope 65 T* FL Package - 65mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 15-45x Eyepiece 178-7880:
| Diascope: | 65 T* FL |
| Objective Diameter: | 65 mm |
| Focal Length: | 384 mm |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| LotuTec: | Yes |
| Tripod Thread: | 1/4" and 3/8" |
| Front Filter Thread: | M 67 x 0.75 |
| Thread for adapting photo/astro adapter: | M 45 x 0.5 |
| Length: | 11.1 in |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 3.1 in |
| Weight: | 39 oz |
Features of Zeiss Victory Diascope 65 T* FL Package - 65mm Spotting Scope, Straight Viewing with Vario 15-45x Eyepiece:
- Rotating tripod collar with detented click stops and both 1/4"-20 & 3/8"-16 threading
- Retractable lens hood
- Impervious operating range from -2 to +131° F (-18 to 55° C)
- Both digital & 35mm camera adapters to convert your scope to a telephoto lens
- Large focusing barrel with oversized grooves for fine control
- Built-in sighting aid
- Magnesium fluoride T* & P* multi coatings dramatically increase light transmission
- Accepts conventional 1.25" astronomy eyepieces with the purchase of optional Astronomy Eyepiece Adapter
- Accepts 67mm filters
Package Contents:
- Zeiss Victory Diascope 65 T* FL Package - 65mm Spotting Scope, Straight Viewing
- Vario 15-45x Eyepiece
- Protection Caps


































































































