1 of 1 images
Zeiss DiaScope 85 T FL Straight
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only has been discontinued by Zeiss and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only
Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only is part of our massive collection of Zeiss Optics. You should check out the complete range of Optics from Zeiss that we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Zeiss Dia-Scope 85 T FL 52 80 64:
| Objective Diameter: | 85 mm |
| Focal Length: | 502 mm |
| Close Focus: | 16.3 ft |
| LotuTec: | Yes |
| Tripod Thread: | 1/4" and 3/8" |
| Front Filter Thread: | M 86 x 1 |
| Thread for adapting photo/astro adapter: | M 45 x 0.5 |
| Length: | 13.6 in |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 3.82 in |
| Weight: | 52oz |
Features of Zeiss Dia Scope 85T FL:
- Straight spotting scope design for ease in aiming and spotting
- Compact, lightweight design for convenient portability
- Dual speed focus for expanded functionality
- LotuTec lens coating to resist water, grease, dirt, dust
Package Contents:
- Zeiss DiaScope 85 T* FL Straight, Body Only 528064


































































































