1 of 1 images
Vortex Viper 10x32 Binocular Kit VPR-KIT-1
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Viper 10x32 Binocular Kit has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Viper 10x32 Binocular Kit
Vortex Viper 10x32 Binocular Kit belongs to our big collection of Vortex Optics. Make sure you have a look at the full selection of Binoculars from Vortex which we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Viper 10x32 Binocular Kit VPRKIT1:
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Linear Field of View: | 325 feet/1000 yards |
| Angular Field Of View: | 6.2 degrees |
| Close Focus: | 3.3 feet |
| Interpupillary Distance: | 59-75 mm |
| Height: | 5 inches |
| Width: | 5 inches |
| Weight: | 19.4 ounces |
Features of Vortex Viper 10x32 Binocular Kit VPR KIT-1:
- VIP Unconditional Lifetime Warranty
- XR Lens Coatings Vortex XR proprietary anti-reflection lens coatings increase light transmission with multiple coatings on all air-to-glass surfaces.
- XD Lens Elements Extra-low dispersion (XD) glass enhances resolution, color, and contrast.
- Fully Multi-Coated Lenses Increase light transmission with multiple anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces.
- Phase Correction Used on roof prism models only-coating enhances resolution and contrast.
- Roof Prisms Valued for greater durability and a more compact size.
- Rubber Armor Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Multi-Position Eyecups Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Metal-Reinforced Eyecups Valued for extra durability.
- Center Focus Wheel Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Locking Right Eye Diopter Adjusts for differences in a user's eyes. Located on the right eyepiece.
- Tripod Adaptable Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount. Adapter sold separately.
- Waterproof Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular.
- Fogproof Barrels are filled with argon gas to inhibit internal fogging.
Package Contents:
- Vortex Viper 10x32 Binocular Kit VPR-KIT-1
- 2x Doubler
- Binocular harness strap
- Fog Free lens cleaning kit
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Deluxe contoured neck strap
- Deluxe padded carry case


























































